niedziela, 12 października 2014

Zasady wymowy francuskiej

Wymowa francuska niestety nie należy do najłatwiejszych, o czym zresztą mogliśmy przekonać się na poprzedniej lekcji. Jest to jeden z czynników, który bardzo często zniechęca (zupełnie niepotrzebnie) ludzi do uczenia się tego pięknego języka. Ja uważam, że można nauczyć się wszystkiego, bo nie ma rzeczy niemożliwych (fr. Rien n’est impossible). Francuzi też wychodzą z tego założenia mówiąc, że dla Francuza nie ma rzeczy niemożliwych (fr. Impossible n’est pas français). Jeśli dorzucimy do tego polskie powiedzenie, że „Polak potrafi” dojdziemy do wniosku, że wszystko tak naprawdę zależy tylko i wyłącznie od nas samych. W związku z tym, jesteśmy w stanie stawić czoła zasadom francuskiej wymowy W przeciwieństwie do języka angielskiego, w języku francuskim istnieją jasne zasady, których wystarczy się nauczyć i zastosować w praktyce, żeby stać się prawdziwym mistrzem wymowy francuskiej.

Zasady wymowy francuskiej przedstawia tabela, którą można pobrać tutaj.


            Nauczenie się wszystkich zasad wymowy na pamięć to nie jedyne wyjście jakie mamy. Z pomocą przychodzą nam nowe technologie. Dzisiaj, chciałbym przedstawić wam kilka informatycznych narzędzi, które ułatwią nam opanowanie francuskiej wymowy.
            Gdy mamy wątpliwości, co do wymowy konkretnego słówka czy nawet całego zdania, możemy skorzystać z narzędzia, które jest wam doskonale znane – Google translator. Nie polecam tego narzędzia, do tłumaczenia całych zdań, ponieważ tłumaczenia zaproponowane przez komputer nie są najlepszej jakości i bardzo dużo w nich błędów.  Moim zdaniem, w domenie tłumaczeń komputer nigdy nie zastąpi człowieka. Polecam za to Google translator do sprawdzenia wymowy. Wystarczy wpisać w okno słówko lub zdanie, a następnie kliknąć w głośnik, aby usłyszeć wymowę.Drugim narzędziem, które można użyć do sprawdzenia jak wymawia się poszczególne słówko jest FORVO. Czym jest FORVO? Jest to największa na świecie baza słów z wielu języków, których wymowa została nagrana przez użytkowników. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę słówko, którego wymowy szukamy, a po wyświetleniu listy kliknąć w głośnik znajdujący się przy danym słówku.            Trzecim narzędziem, które mogę polecić z czystym sumieniem jest ACAPELA – program, który przeczyta za nas wklejony tekst. Wystarczy w okienku wybrać język francuski (Francja), wybrać z rozwijalnej listy imię osoby, która przeczyta za nas wskazany tekst, wkleić wybrane zdanie w okienko niżej i kliknąć „Ecoutez”. Miłej zabawy!Brak komentarzy:

Prześlij komentarz