czwartek, 9 października 2014

Francuz laureatem literackiej Nagrody Nobla 2014

Dzisiaj poznaliśmy decyzję Komitetu Noblowskiego, na mocy której 69–letni pisarz francuski Patrick Modiano otrzymał literacką Nagrodę Nobla (fr. Le Prix Nobel). Szwedzka Akademia przyznała mu nagrodę za „sztukę pamięci i dzieła, w których uchwycił najbardziej niepojęte ludzkie losy i odkrywał świat czasu okupacji".

              Patrick Modiano


Patrick Modiano urodził się 30 lipca 1945 roku w Boulogne-Billancourt. Jego rodzice - Włoch o żydowskich korzeniach i Belgijka - poznali się w czasie II wojny światowej. Modiano miał również brata, który niestety zmarł w wieku 10 lat. Francuski pisarz zadebiutował w 1968 roku powieścią "La Place de l’Étoile", którą zadedykował zmarłemu bratu. Cztery lata później otrzymał prestiżową Grand Prix du Roman de l'Académie française za książkę "Les Boulevards de ceinture". Francuski pisarz jest także laureatem Nagrody Goncourtów za "Ulicę ciemnych sklepików" – jedną z  najbardziej osobistych książek w jego dorobku.
W Polsce ukazało się kilka powieści tego autora takich jak np:  "Nawroty nocy", "Ulica ciemnych sklepików", "Zagubiona dzielnica" czy "Przyjechał cyrk". Książki Patricka Modiano są zazwyczaj bardzo krótkie i odwołują się do jego osobistych przeżyć. Ważnym motywem jego twórczości jest postać ojca - włoskiego Żyda, który był zmuszony do ukrywania się podczas wojny. Pisarz w swoich książkach porusza tematy związane z tożsamością, winą i pamięcią. Miejscem, w którym rozgrywa się akcja bardzo często jest Paryż. Powieści francuza osadzone są w czasach II wojny światowej, a ci sami bohaterowie pojawiają się w kilku książkach.
                Mimo, że jego książki zostały przetłumaczone na 36 języków, w Polsce Patrick Modiano nie był do tej pory zbyt popularny. Miejmy nadzieje, że dzisiejszy werdykt Komitetu Noblowskiego uczyni francuskiego pisarza bardziej popularnym w naszym kraju.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz