środa, 22 października 2014

Łatwy i przyjemny sposób na rozumienie ze słuchu i....francuską wymowę :)

Z własnego doświadczenia wiem, że rozumienie ze słuchu (fr. compréhension orale) sprawia najwięcej problemów uczącym się języka francuskiego. Nie jest tajemnicą, że zrozumienie tego, co mówi do nas rodowity Francuz (fr. un français de souche) jest  jedną z najtrudniejszych kompetencji do opanowania w języku obcym. Oto dlaczego rozwinięcie u uczniów zdolności rozumienia zdań i zwrotów w języku francuskim stanowi dla nauczyciela nie lada wyzwanie.

Wielu z was zastanawia się pewnie czy rzeczywiście trzeba spędzić setki godzin na słuchaniu dialogów po francusku, na  żmudnym rozwiązywaniu ćwiczeń typu prawda / fałsz czy też ćwiczeń wielokrotnego wyboru? Naprawdę nie ma innego sposobu na opanowanie kompetencji rozumienia ze słuchu?
Moim zdaniem istnieje łatwiejszy i  o wiele przyjemniejszy sposób na opanowanie tej kompetencji. Kapitalnym pomysłem wydaje się być słuchanie francuskich piosenek (fr. des chansons françaises). Oczywiście tylko takich, które wam się podobają. Jeśli ktoś nie lubi rapu, nie ma sensu, żeby „katował się” francuskim rapem, z którego i tak nic nie wyniesie. Jeśli ktoś lubi muzykę POP, niech słucha popowych piosenek i niech próbuje jak najwięcej z nich zrozumieć. Powiecie „jak mamy cokolwiek rozumieć po francusku nie znając jeszcze języka?”. Wystarczy wejść na stronę tekstowo.pl i wyszukać ulubioną francuską piosenkę. Przy odrobinie szczęścia obok tekstu piosenki będziemy mogli wyświetlić jej tłumaczenie. Jeśli okaże się, że tłumaczenia piosenki nie ma, możemy skorzystać ze słowników i sami podjąć się tego wyzwania bawiąc się w tłumaczy języka francuskiego :) – to fantastyczny sposób na odkrywanie języka i uczenie się nowych słówek.

 Co ciekawe, dzięki francuskim piosenkom możemy nie tylko rozwijać naszą kompetencję rozumienia ze słuchu, ale także możemy poprawić naszą francuską wymowę. Jak to zrobić? Wystarczy śpiewać nasze ulubione francuskie piosenki. Kto z nas nie lubi śpiewać? Założyłbym się, że każdy z nas lubi śpiewać – szczególnie w domowym zaciszu, gdy nikt nie widzi ani nie słyszy :P. Oczywiście nie każdy jest obdarzony anielskim głosem, ale wcale nie chodzi o to by od razu stać się gwiazdą estrady, tylko o świetną zabawę! Jak mówi stare powiedzenie – śpiewać każdy może (fr. Tout le monde peut chanter). Ja się bawię przednio śpiewając francuskie piosenki, zwłaszcza, gdy jadę samochodem. Co z tego, że ludzie się patrzą? Ważne, że nie słyszą :P.


Polecam każdemu słuchanie i śpiewanie francuskich piosenek, bo dzięki temu uczymy się nie zdając sobie z tego sprawy! Nie zwlekajcie – zacznijcie już dzisiaj słuchać francuskich piosenek. Polecam serwis youtube.com na którym znajdziemy tysiące francuskich piosenek. Poza tym, dodajcie do waszych ulubionych stron serwis paroles.net, który jest prawdziwą skarbnicą tekstów francuskich piosenek. Uczmy się francuskiego łącząc przyjemne z pożytecznym. Miłej zabawy!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz