środa, 8 października 2014

Jakie francuskie słówka znacie?

W języku polskim funkcjonuje wiele słów, które zostały zapożyczone z innych języków. Czasem nie zdajemy sobie z tego sprawy, że na codzień używamy wielu słów, które pochodzą np. z języka francuskiego. Wśród tych najczęściej używanych możemy choćby wymienić perfumy, kostium, makijaż, abażur, krawat, szal, konfitury, bagietka, majonez, musztarda, szarlotka, balkon, oranżada, fotel, komoda, toaleta, witraż czy żyrandol. TAK! Te wszystkie słowa zostały właśnie zapożyczone z francuskiego.


Zawsze kiedy zadaję pytanie "Jakie francuskie słówka znacie?" odpowiedź jest zawsze taka sama: NIE ZNAMY ŻADNYCH SŁÓWEK! MY W OGÓLE NIE ZNAMY FRANCUSKIEGO! Czy aby na pewno? Okazuje się jednak, że rzeczywistość jest zupełnie inna. Nawet bez świadomej znajomości języka francuskiego każdy z nas spotkał w swoim życiu przynajmniej kilka słówek z powyższej listy. Mimo, że nie jesteśmy tego świadomi, słówka takie jak: parfum, costume, maquillage, abat-jour, cravatte, chale, confiture, baguette, mayonnaise, moutarde, charlotte, balcon, orangeade, fauteuil, commode, toilette, vitrage czy girandole są nam doskonale znane w swojej "spolszczonej" wersji :)

 Znacie jakieś francuskie słówka z poniższej listy?


PS: specjalnie stworzyłem obraz koguta galijskiego za pomocą francuskich słówek.

Jeśli chcecie stworzyć własne obrazy ze słówek, służy do tego strona internetowa Tagxedo (menu w j.angielskim). Miłej zabawy!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz