czwartek, 2 października 2014

DLACZEGO WARTO UCZYĆ SIĘ FRANCUSKIEGO?

Drodzy gimnazjaliści, 

Podejmując naukę w Publicznym Gimnazjum nr 8 w Łodzi dokonaliście świetnego wyboru, tym bardziej, że wybraliście język francuski jako drugi, obowiązkowy język obcy. Nie wiem czy był to wasz świadomy czy też kompletnie przypadkowy wybór. A może był to wybór waszych rodziców i do nauki tego języka zostaliście „przymuszeni”? Tak czy inaczej, chciałbym pokazać wam, że ten wybór to prawdziwy strzał w dziesiątkę! Przedstawię wam dzisiaj kilka powodów, które sprawią, że na pewno nie będziecie żałować. Oto dlaczego warto uczyć się języka francuskiego:

1. Język francuski to Twoje okno na świat:

Język francuski to jedyny (obok angielskiego) język obecny na pięciu kontynentach. 
Na co dzień posługuje się nim ponad 220 milionów ludzi mieszkających na całym świecie. 
Francuski jest językiem urzędowym w 32 krajach świata. Oprócz Francji, po francusku mówi się także w Belgii, Szwajcarii, Luksemburgu, Monako, Kanadzie (Quebec, Ontario i Nowy Brunszwik), Algierii, Maroko, Tunezji, Beninie, Burkina Faso, Czadzie, Dżibuti, Gabonie, Gwinei, Gwinei Równikowej, Kamerunie, Komorze, Kongu, Madagaskarze, Mali, Mauretanii, Nigrze, Republice Środkowoafrykańskiej, Senegalu, Seszelach, Togo, Wybrzeżu Kości Słoniowej, Burundi, Demokratycznej Republice Konga, Rwandzie,  Haiti, Saint-Pierre i Miquelon, Gwadelupie, Martynice, Gujanie Francuskiej, Vanuatu, Nowej Kaledonii, Polinezji Francuskiej, Wallis i Futunie, Kambodży, Laosie, Wietnamie, Libanie, Stanach Zjednoczonych (Luisiana, Maine), Włoszech (Dolina Aosty).
Język francuski jest językiem nauczanym na wszystkich kontynentach.
Międzynarodowa Organizacja Frankofonii (www.francophonie.org) szacuje, że do 2050 liczba frankofonów (wszystkich osób mówiących po francusku – native speakerów i obcokrajowców) wzrośnie do 700 milionów
Język francuski nauczany jest na wszystkich kontynentach!   

2. Język francuski to jeden z głównych języków dyplomacji i kontaktów międzynarodowych.

Język francuski jest jednym z oficjalnych języków Unii Europejskiej i wszystkich jej instytucji. Warto dodać, że najważniejsze instytucje europejskie mają swoje siedziby w Brukseli, Luksemburgu, Strasburgu, czyli w strefie francuskojęzycznej. 
Poza tym, francuski jest także językiem roboczym NATO, ONZ oraz Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości, Światowej Organizacji Handlu, Międzynarodowego Czerwonego Krzyża oraz innych organizacji międzynarodowych.

3. Język francuski to Twoja inwestycja w przyszłość

Znajomość języka francuskiego daje możliwość podjęcia studiów na prestiżowych wyższych uczelniach we Francji i w krajach francuskojęzycznych
Francja co roku przyjmuje blisko 300.000 studentów z zagranicy.
Francja jest piątym krajem na świecie pod względem liczby studentów.
Dzięki wymianie ERASMUS możesz odbyć częściowe studia we Francji na dowolnym kierunku.
W Łodzi po francusku można studiować romanistykę, odbyć studia podyplomowe w Szkole Prawa Francuskiego (specjalność prawnik europejski) lub zdobyć dyplom MBA (zarządzanie) (UŁ). Na Politechnice Łódzkiej można z kolei studiować kierunek Gestion et Technologie.
Znając francuski możesz odbyć studia dwujęzyczne i uzyskać podwójny dyplom francusko-polski dzięki współpracy polskich i francuskich uczelni. Dyplom dwóch prestiżowych uczelni jest kluczem do udanej kariery zawodowej.

4. Język francuski to atut w karierze zawodowej  

Znajomość francuskiego to as w rękawie, dzięki któremu zdobędziesz ciekawą i dobrze płatną pracę w międzynarodowych korporacjach bądź też we francuskich firmach znajdujących się w Polsce.

Francja jest nie tylko piątą potęgą ekonomiczną świata, ale również największym inwestorem zagranicznym w Polsce. Francuskie inwestycje w Polsce szacuje się na ponad 100 mld zł!!! W naszym kraju funkcjonuje około 1400 firm francuskich lub z udziałem kapitału francuskiego (m.in., AXA, Canal+, l’Oreal, Yves Rocher, Sephora, Crédit Agricole, BNP Paribas,  Societe Generale, Renault, Peugeot, Citroen,  Auchan Carrefour,  E. Leclerc, Danone, Bonduelle, Leroy Merlin, , Castorama, Decatlhon, Go Sport Hutchinson, Dalkia, Orange, Antalis, Thomson, Accor, Sanofi-Aventis, Michelin, EDF, Vinci, Saint Globain, Lafarge, Edenred,)

ucząc się języka francuskiego, zwiększasz swoje szanse na rynku pracy w Polsce i w krajach frankofońskich.
od 1 lipca 2008r. rynek pracy we Francji jest całkowicie otwarty dla Polaków
Francuski jest trzecim językiem biznesu, po angielskim i chiński

5. Język francuski to Twój paszport, dzięki któremu możesz podróżować po całym świecie.

znajomość języka francuskiego da Ci możliwość SWOBODNEGO PODRÓŻOWANIA po Francji i krajach frankofońskich rozsianych na 5 kontynentach.
Francja jest najczęściej odwiedzanym krajem na świecie ; co roku odwiedza ją 75 milionów turystów.
Dzięki francuskiemu poznasz Paryż podczas szkolnej wycieczki i spędzisz niezapomniane wakacje na Lazurowym Wybrzeżu razem z rodzicami i rodzeństwem :)

6. Język francuski da Ci dostęp do kultury krajów francuskojęzycznych

Znajomość języka francuskiego pozwoli Ci poznać przeczytać „Małego Księcia” oraz poznać przygody „Trzech Muszkieterów” lub  „Asterixa i Obelixa” i to wszystko w oryginalnej wersji.
Będziesz w stanie przeczytać i zrozumieć informacje zawarte na francuskich portalach internetowych.
Język francuski ułatwi Ci rozumienie romantycznych francuskich piosenek.
Dzięki znajomości francuskiego obejrzysz film bez konieczności włączania napisów.

7. Język francuski jest punktem wyjścia do nauki innych języków 

Czy wiesz, że 50 % słów w j. angielskim pochodzi z francuskiego ??
Czy wiesz, że dzięki znajomości francuskiego możesz w krótkim czasie nauczyć się  czterech innych języków obcych?? Tak, to prawda! Język francuski należy do grupy języków romańskich, które są bardzo podobne do siebie. Znając francuski nauczysz się szybko i bezboleśnie języka  włoskiego, hiszpańskiego, portugalskiego czy rumuńskiego. 

Dlaczego warto jeszcze uczyć się francuskiego? Zobaczcie sami:

coś po polsku:


no i z angielskimi napisami:


i z francuskimi napisami:


Zapraszam do  obejrzenia prezentacji multimedialnej i oczywiście do komentowania :)


2 komentarze:

  1. Kiedy Pan dzisiaj powiedział o tym blogu musiałam tu zajrzeć.
    Wstawiłby pan ten filmik ze stereotypami, który był na lekcji ?
    M.

    OdpowiedzUsuń
  2. Witam :) cieszę się, że ktoś tutaj zajrzał, choćby z czystej ciekawości. Blog piszę specjalnie dla was, żebyście mogli dowiedzieć się czegoś więcej o Francji i języku francuskim. Właśnie opublikowałem nowy wpis i zamieściłem filmik, o który prosiłaś. Zapraszam do lektury i do ogladania :) Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń