poniedziałek, 1 grudnia 2014

Kanadyjka nową szefową Międzynarodowej Organizacji Frankofonii

Kanadyjka Michaelle Jean została wybrana wczoraj na nowego sekretarza generalnego Międzynarodowej Organizacji Frankofonii (fr. Organisation Internationale de la Francophonie) podczas szczytu tej federacji, który odbył się w stolicy Senegalu, Dakarze.

57-letnia Jean, pierwsza kobieta na tym stanowisku, w styczniu oficjalnie przejmie funkcję szefowej po wieloletnim sekretarzu generalnym MOF, byłym prezydencie Senegalu Abdou Dioufie. 

Kandydaturę Jean, byłej gubernator generalnej Kanady, popierała Francja, wbrew krajom afrykańskim, które chciały, by funkcja ta przypadła komuś, kto reprezentowałby ich kontynent. Afrykanie byli szefami MOF od 1997 roku. 

W skład MOF, która wspiera rozpowszechnienie na świecie języka i kultury francuskiej, wchodzi  57 państw członkowskich, trzy kraje stowarzyszone, 20 państw w charakterze obserwatorów (m.in. Polska). Wśród nich jest ok. 30 krajów, w których francuski jest językiem oficjalnym. Około 40 proc.
 budżetu MOF, który wynosi ok. 80 milionów euro, pochodzi z budżetu Francji, a blisko jedna czwarta - z Kanady. Szczyty organizacji odbywają się co dwa lata. 

Według danych MOF na świecie posługuje się na co dzień językiem francuskim 274 mln ludzi.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz