wtorek, 25 listopada 2014

SYSTEM SZKOLNICTWA WE FRANCJI

Podobnie jak w Polsce, system francuskiego szkolnictwa podzielony jest na kilka poziomów – podstawowy (przedszkole i szkoła podstawowa), średni (collège i liceum) i wyższy. Obowiązek szkolny dotyczy dzieci od 6 do 16 lat. Generalnie w szkole nie ma ocen podobnych do znanych nam piątek czy dwój, zamiast tego Francuzi używają punktów – maksymalna liczba jaką można uzyskać to 20, ale wystarczy połowa, żeby zaliczyć.

Francuskie dzieci bardzo szybko są oddawane pod opiekę innych osób. Ich matki najczęściej po 2-3 miesiącach od porodu wracają do pracy, a dzieci wędrują do żłobka, albo do tak zwanych assistantes maternelles, czyli opiekunek.
W wieku trzech lat (!) dzieci idą do szkoły. Jest to École Maternelle, czyli przedszkole. Spędzają tam 3 lata, przechodząc kolejno z małej grupy (petite section), do średniej (moyenne section) i kończąc na dużej (grande section).
Sześciolatki idą już do prawdziwej szkoły – École Primaire, gdzie nauka trwa 5 lat i podzielona jest na 3 cykle:
Cours Préparatoire (CP)  – podobne do polskiej zerówki,
Cours Élémentaire (CE) klasa 1 i 2 – jest to nauka podstawowych rzeczy jak pisanie i czytanie
Cours Moyen (CM) klasa 1 i 2  – tu już dzieci uczą się przyrody, matematyki i języka obcego, najczęściej angielskiego, chociaż w regionach przygranicznych uczą się języka sąsiadów albo tez języków regionalnych np. w Alzacji
Ciekawostką jest to, że francuskie dzieci nie chodzą do szkoły w środy – ten wolny dzień poświęcają na zajęcia sportowe i artystyczne. W pozostałe dni natomiast chodzą do szkoły według jednego, stałego planu – zaczynają lekcje o 8.30, a kończą o 16.30. Mają też przerwę na obiad między 11.30, a 13.00 i mogą w tym czasie iść do domu lub zjeść go w szkolnej stołówce. Dzieci mogą zostać w szkole aż do 18.30 na świetlicy jeśli ich rodzice pracują do późna i niestety jest to los wielu z nich.
W wieku 11 lat dzieci idą do następnej szkoły. Jest nią Collège, czyli odpowiednik naszego gimnazjum i jest to pierwszy cykl drugiego poziomu nauczania. Interesujące jest to, że klasy liczy się we Francji wspak, tak więc Collège zaczyna się w klasie 6. Nauka trwa 4 lata i kończy się w trzeciej klasie egzaminem Brevet z języka francuskiego, matematyki i historio- geografii (we Francji to jest jeden przedmiot).
Następnie młodzież może wybrać 3 letnie liceum lub przygotować dyplom Certificat d'Aptitude Professionnelle – CAP – dwuletnią szkołę przygotowująca do wykonywania określonego zawodu.  Ten sam dyplom mogą otrzymać również uczniowie liceów zawodowych, oprócz matury na zakończenie szkoły.
W liceum klasy dalej liczą się wspak – młodzież najpierw chodzi do klasy 2, do 1, a potem do Terminale, czyli końcowej.
18-latki mogą wybrać jeden z trzech rodzajów matury:
ekonomiczna i społeczna – bac ES
naukowa – bac S
humanistyczna (literacka) – bac L
Każdy z tych rodzajów matury składa się z kilku przedmiotów do wyboru i determinuje następnie rodzaj studiów na jakie można się dostać.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz