niedziela, 21 czerwca 2015

FETE DE LA MUSIQUE czyli Święto Muzyki :)

Dzisiaj mamy 21 czerwca – najdłuższy dzień w roku, w którym cała Francja obchodzi od 1982 roku  Międzynarodowe Święto Muzyki (fr. Fête de la Musique)


Na początku lat 80-tych, Maurice Fleuret, szef działu Muzyki i Tańca we francuskim Ministerstwie Kultury (fr: Ministère de la Culture), wpadł na pomysł stworzenia przedsięwzięcia muzycznego we Francji, polegającego na aktywnym uczestnictwie fanów muzyki na ulicach całego kraju. Miał na uwadze badania, które wykazały, że aż 5 milionów Francuzów gra na jakimś instrumencie muzycznym (fr: un instrument de musique).

Następnie, Jack Lang, ówczesny minister kultury (fr: ministre de la culture), podjął się wprowadzenia tego pomysłu w życie. W ten sposób, na ulicach Francji, 21 czerwca 1982 roku (le 21 juin 1982), odbyło się pierwsze Święto Muzyki (la Fête de la Musique).
Święto odbyło się w pierwszy dzień lata, czyli najdłuższy dzień roku podkreślając możliwość długiej zabawy w dzień, wedle praw natury, i odnosząc się do starej tradycji dnia Świętego Jana.

Ideą Święta Muzyki jest promowanie muzyki, wedle hasła „Faites de la musique, Fête de la Musique”. Zwrot „faites de la musique” (w bezokoliczniku „faire de la musique”) oznacza „grajcie/uprawiajcie muzykę”. Wyrażenie „fête de la musique” oznacza „święto muzyki”. Obydwa zwroty wymawia się po francusku w ten sam sposób. Stąd gra słów między obydwoma zwrotami.
Zamysłem tego święta jest zachęcenie muzyków amatorów (un musicien amateur) do grania na ulicach i w miejscach publicznych, a także promowanie każdego rodzaju muzyki, od rocka, przez jazz, do muzyki tradycyjnej. Uczestnictwo w koncertach od początku było oczywiście darmowe (fr.gratuit )

Od 1985 roku, Święto Muzyki, zaczęło być „eksportowane” poza granice „Sześciokąta” (l’Hexagone – Francja. „l’hexagone” oznacza po francusku „sześciokąt” i ze względu na podobieństwo geometryczne jest to synonim Francji).
Najpierw Święto Muzyki rozprzestrzeniało się na terenie Europy. Następnie w ciągu kolejnych kilkunastu lat swoim zasięgiem objęło ponad 100 państw, na 5 kontynentach świata.

źródło: muzycznafrancja.pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz