czwartek, 22 stycznia 2015

JAK UCZYĆ SIĘ SŁÓWEK 2 ?

Jak uczyć się słówek? To jedno z najczęstszych pytań, które zadają sobie osoby uczące się języków obcych. W moim poprzednim wpisie dotyczącym nauki słówek proponowałem wam program komputerowy Profesor Pierre 6.0 Słownictwo wydawnictwa Edgard Multimedia, który moim skromnym zdaniem skraca czas potrzebny na opanowanie słówek nawet o połowę!

Dzisiaj chciałbym wam przedstawić inny, równie skuteczny sposób na naukę obcojęzycznych słówek. Są nim fiszki.Fiszki to małe dwustronne karteczki, na których na jednej stronie znajdziemy słówko w języku polskim, a na drugiej jego odpowiednik w języku obcym, którego się uczymy.
 Obsługa tych dwustronnych karteczek jest banalnie prosta:
1. Patrzymy na jedną stronę fiszki, na której znajduje się słówko w języku polskim i próbujemy zgadnąć jego odpowiednik w języku obcym.
2. Odwracamy fiszkę i sprawdzamy czy mieliśmy rację. Jeśli TAK to odkładamy tą fiszkę na „kupkę” ze słówkami, które znamy. Jeśli NIE, to odkładamy fiszkę na „kupkę” słówek których nie znamy.
W ten sposób skupiamy się tylko na powtarzaniu słówek, które sprawiają nam najwięcej problemów. Powtarzamy te słówka do momentu, aż je zapamiętamy i będziemy mogli je wszystkie odłożyć na kupkę słówek opanowanych.


Obecnie istnieje kilka wersji fiszek z obcojęzycznym słownictwem. Oprócz wersji tradycyjnej – papierowej, możemy spotkać fiszki w wersji elektronicznej – dzięki którym możemy uczyć się słówek na komputerze lub z wykorzystaniem specjalnej aplikacji na telefony komórkowe :) Warto dodać, że wspomniane programy multimedialne używają zaawansowanych algorytmów opartych o badania nad ludzką pamięcią, dzięki temu  program sam wyznaczy nam termin, w którym powinniśmy dane słówko powtórzyć. To wszystko sprawia, że nauka jest nieporównywalnie efektywniejsza. Poza tym, dobrym rozwiązaniem dla "słuchowców" są fiszki audio.Zapomniałem o najważniejszym – nauka z fiszek jest bardzo skuteczna. Przeciętna osoba może opanować nawet 100 słówek dziennie bez żadnego problemu! Jeśli dodamy do tego fakt, że znajomość co najmniej dwóch języków obcych spowalnia procesy starzenia i zmniejsza ryzyko wystąpienia alzheimera nawet o połowę dojdziemy do wniosku, że warto ćwiczyć naszą pamięć, ucząc się słówek i języków obcych.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz